Bangor, Maine — Delivered March 2018
| Product Type | Aerial |
|---|---|
| Chassis | Velocity |
| Truck Type | Aerial |
| Engine | Detroit Diesel DD13 — 525 HP |
| Pump | Pierce PUC™ • 1500 GPM |
| Tank | 300-gallon Water |
| Overall Height | 12'3" |
| Generator | Harrison Hydraulic — 3 kW |
Bangor, Maine — Delivered March 2018
| Product Type | Aerial |
|---|---|
| Chassis | Velocity |
| Truck Type | Aerial |
| Engine | Detroit Diesel DD13 — 525 HP |
| Pump | Pierce PUC™ • 1500 GPM |
| Tank | 300-gallon Water |
| Overall Height | 12'3" |
| Generator | Harrison Hydraulic — 3 kW |